Մարտի 30-ին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Մանե Թանդիլյանի նախագահությամբ գումարել է արտահերթ նիստ:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի ներկայացմամբ պատգամավորները քննարկել են ՀՀ կառավարության հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկի միջեւ «Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագրի երկրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» նախագիծը:
Հիմնական զեկուցողի տեղեկացմամբ` ծրագիրը ներկայում գործող «Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման» եւ «Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» ծրագրերի շարունակությունն է:
Փաստաթղթով նախատեսվում է, որ ՎԶՄԲ-ն ՀՀ-ին կտրամադրի 13,400,000 եվրո գումարի չափով վարկ` 25.5 տարի մարման ժամկետով, որից արտոնյալ ժամկետը` 14.5 տարի: Ծրագրով նախատեսվում է կենսական նշանակություն ունեցող ճանապարհների բարելավում, ծրագրի կառավարում եւ ինստիտուցիոնալ ուժեղացում, ինչպես նաեւ միջոցներ արտակարգ իրավիճակներում արձագանքելու համար:
Պատգամավորները դեմ են եղել, որ նմանատիպ համաձայնագրերը քննարկվեն հրատապ ռեժիմով:
Վաչե Տերտերյանին հարցեր տալու փուլում հանձնաժողովի անդամ Վարդան Աթաբեկյանն առաջարկել է զեկուցողին հետաձգել հարցի քննարկումը: Կառավարության ներկայացուցիչն ընդունել է առաջարկը:

On March 30, the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Mane Tandilyan convened an extraordinary sitting.
As presented by the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan, the MPs debated the draft law on Ratifying the Loan Agreement Second Additional Financing of the Improvement Program of Road Net of Vital Importance signed between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD).
As the key speaker has informed, the program is the continuation of the Improvement of the Road Net of Vital Importance functioning at present and the Additional Financing of the Improvement Program of Road Net of Vital Importance.
The MPs were against debating similar agreements in urgent regime.
In the phase of addressing questions to Vache Terteryan, the Member of the Committee Vardan Atabekyan proposed the speaker to postpone the debate of the issue. The representative of the government accepted the proposal.